Kam po zš???

26. ledna 2008 v 19:08 | Slečna.info |  PřÍbĚhY,Co mĚ ZaUjAlO
Našla jsem jednu úžasnou stránku pro holky www.slecna.info ....je tu opravdu super stránky ! Už je předemnou poslední rok zš a tak už se budu brzy rozhodovat kam potom na školu..tenhle článej je takovým malým pomocníkem , je to velmi zajímavé , tak pečlivě čtěte , hlavně ti , co ještě nevědí...

Za chvíli tu máme únor, kdy se budou podávat přihlášky na střední školy. Patříš taky mezi ty, kteří ještě nemají stoprocentně jasno, co budou jednou dělat? Je tedy nejvyšší čas rozhodnout se, kam se vůbec přihlásit!
Zásada číslo 1: Zapomeň na to, že se na gympl hlásí polovina třídy nebo že byste mohly s kámoškou zase sedět v jedné lavici. O tom škola není! Je fakt, že jste spolu strávily devět let, ale vaše cesty se jednou tak i tak musí rozejít. Na nových školách vám začne úplně nový život, poznáte nové lidi a většinou právě tam najdete opravdové přátele. Někdo ovšem na svoji základní "školičku" nehodlá zapomenout, ale i to je dobře. Z vlastních zkušeností znám, že si spolužáci v devítce většinou strašně lezou na nervy a každý už se těší na novou třídy a nové prostředí. Jo, změna je život a je potřebná.
Pokud se necítíš na maturitu, můžeš jít na …
1) Střední odborné učiliště - Učení ti moc nejde, ale baví tě řemeslo a ruční práce? Pak je pro tebe tzv. "učňák" trefou do černého. Po absolvování odborného učiliště (3 roky) získáš výuční list. Práci můžeš najít hned, nebo taky ne. Záleží to na oboru, který si zvolíš, a také na tom, kde se rozhodneš pracovat.
Obory: Kadeřník, Číšník, Servírka, Prodavač smíšeného zboží, Krejčí, Autoelektrikář, Automechanik, Truhlář, Tesař apod.
2) Na středním odborné učiliště už existují i tzv. "Čtyřleté obory s maturitou". Platí pro ně totéž co platí pro tříleté obory, akorát si ve škole pobudeš o rok navíc a získáš maturitu, která je v dnešní době takřka nezbytnou součástí podmínek pro přijetí do povolání.
Obory: Kuchař, Kosmetička, Číšník, Servírka, Operátor dřevařské a nábytkářské výroby apod.
Poznámka: V dnešní době už se školy ve většině měst nenazývají "Střední odborná učiliště", ale např. "Střední škola služeb" nebo "Střední škola řemesel".
Pokud maturitu chceš, můžeš jít na …
1) Gymnázium - Gymnázium je určené pro žáky, kteří se nebojí učení, studium jim nedělá potíže a už teď ví, že by chtěli jít na vysokou popř. vyšší odbornou školu. Zároveň však nemají ponětí, kde by jednou chtěli pracovat nebo v jakém oboru. Patříš mezi ně i ty? V tom případě je gymnázium pro tebe tou správnou volbou. Vybírat můžeš z veřejných či soukromých gymnázií. A co se na gymnáziu naučíš? Budeš volně navazovat na učivo ze základní školy, ale ve větším rozsahu. Z jazyků to pak budou minimálně dva - ten, který jsi už měla na základní škole a druhý, se kterým se teprve seznámíš (většinou je v nabídkách anglický, německý a ruský jazyk). Většina absolventů gymnázií pak jdou studovat dále na vysoké nebo vyšší odborné školy, protože pouze s gymnáziem by se těžko hledala práce.
(Gymnázium si můžeš vybrat i jazykové, kde se budeš učit pár předmětů jako je dějepis, fyzika apod. v jazyce, který si vybereš, např. angličtina, španělština atd. Tato gymnázia jsou však už celkem náročná a vyžadují každodenní přípravu!)
2) Střední odborná škola - I tady platí "učit se, učit se, učit se", zároveň se ale zaměříš na konkrétní obor. Přitom i ze střední odborné školy máš šanci pokračovat ve studiu na "vejšce", popř. vyšší odborné škole. Pokud ale takové ambice nemáš, měla bys zauvažovat o takové oboru, ve kterém se po dokončení školy snadno uplatníš a který tě taky bude bavit. Vybírat můžeš z několika možností:
a) Obory se širokým záběrem - např. obchodní akademie, managment, průmyslové školy. Po skončení školy nebudeš úzce zaměřena pouze na jeden jediný obor. Díky tomu najdeš snadněji zaměstnání, nebude ti dělat problém učit se nové věci a zároveň se i lépe přizpůsobíš. Navíc můžeš klidně pokračovat ve studiu na vysoké škole (samozřejmě v tom daném oboru).
b) Úzce zaměřené obory - např. umělecké (konzervatoře), zdravotní, gastronomické. Na těchhle středních školách už jdeš rovnou k jádru věci, bez omáčky okolo. Takže pokud se v devítce napevno rozhodneš, že chceš dělat to a to, a neláká tě přitom studium na vysoké škole, pak je pro tebe tahle volba ta správná.
3) Lyceum - Výraz "lyceum" je u nás v ČR poměrně mladý. A o co jde? Je to jakýsi kříženec gymnázia a odborné střední školy. Konkrétně jde o to, že budeš mít maturitu a do určité míry zároveň i vzdělání.. Kvalifikaci v praxi mít sice nabudeš, ale po ukončení studia na lyceu můžeš zkusit štěstí na vysokých či vyšších odborných školách, a k tomu máš i základ odborných znalostí.
V současnosti můžeš vybírat z několika druhů: pedagogické lyceum (pro ty, co by pak rádi studovali humanitní obory, tělocvik apod.), technické lyceum (zaměřeno na technické a přírodní obory), ekonomické lyceum (ekonomické, popř. právní obory).
Další důležité informace:
- Když se hlásíš na veřejnou střední školu, přihlášku musíš odevzdat do 28.února na ZŠ, kde studuješ.
- První kolo přijímacích zkoušek tě čeká 21.dubna.
- Rozhodnutí o přijetí či nepřijetí na školu ti přijde většinou do týdne, v případě neúspěchu se můžeš odvolat do osmi dnů od doby, kdy ti přišlo rozhodnutí.
- Nevyšlo to napoprvé? - Pak se pozeptej na krajském úřadě, které školy vypíší druhé kolo přijímaček. Přihlášku dostaneš od ředitele té střední školy, kam se chceš přihlásit.
Info o školách:
Ještě stále nevíš, co bys jednou chtěla dělat? Třeba ti pomohou následující odkazy, pomocí nich se rozhodneš, kterou cestou se dáš.
http://stredniskoly.cz
http://ucitelskenoviny.cz
http://www.atlasskolstvi.cz/
http://www.skoly-kurzy.cz/
http://www.hiedu.cz/
http://www.infoabsolvent.cz/MultimedialniKatalog/MultimedialniKatalog.aspx?Start=1
- na téhle stránce najdeš vynikající dokument formou videa, který připravil společnost ISA (Informační systém pro absolventy středních škol), kde se dozvíš, jak fungují jednotlivá povolání, náplň jejich práce apod. Dokumentem tě provází dva teenageři devátého ročníku, kteří se také rozhodují, na jakou školu jít.
Takže hodně štěstí při vybírání těm, kteří ještě stále nevědí :-))
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kytka96 Kytka96 | Web | 26. ledna 2008 v 19:35 | Reagovat

já si teprv budu vybírat na ktery pujdu ted gymnazijum-sem v 5 a nastesti se dobre ucim-mela sem neco jako odklad-dybych se narodila o mesic driv, byla bych ted v seste tride... ae je to lepsi-i kdyz si nekteri mysli, ze jsem propadla :D

2 darktale darktale | Web | 27. ledna 2008 v 18:20 | Reagovat

ahooojííííííík,moc ti děkuji za návštěvu na bločku,tuhle stránku znám a je super!!!......jako ta tvá....:-)

3 wemcppwa wemcppwa | E-mail | Web | 22. dubna 2009 v 19:47 | Reagovat

W42Bgo  <a href="http://iulnatmhhtpd.com/">iulnatmhhtpd</a>, [url=http://szrwxcyyqvll.com/]szrwxcyyqvll[/url], [link=http://hdayedycvbyz.com/]hdayedycvbyz[/link], http://mixmfyueoihr.com/

4 kikjojxjw kikjojxjw | E-mail | Web | 7. května 2009 v 2:47 | Reagovat

zyQ0QF  <a href="http://wcogcgkseynq.com/">wcogcgkseynq</a>, [url=http://abfyetorxrsy.com/]abfyetorxrsy[/url], [link=http://hvejzauzretb.com/]hvejzauzretb[/link], http://rflgcvmeuesi.com/

5 fjcfrlstvxx fjcfrlstvxx | E-mail | Web | 22. května 2009 v 5:15 | Reagovat

esrU9z  <a href="http://kwueufrtamfc.com/">kwueufrtamfc</a>, [url=http://ovzqqstwaadj.com/]ovzqqstwaadj[/url], [link=http://tjmzlskqdhqr.com/]tjmzlskqdhqr[/link], http://irrlrqmitrai.com/

6 mufqzt mufqzt | E-mail | Web | 6. června 2009 v 22:55 | Reagovat

vMJDAJ  <a href="http://ncovkmwzevaz.com/">ncovkmwzevaz</a>, [url=http://qgxzhjefzmxg.com/]qgxzhjefzmxg[/url], [link=http://lgfektybpwyf.com/]lgfektybpwyf[/link], http://yaufgqznfouf.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama